Araç Neden Hararet Yapar?

Araç Neden Hararet Yapar?

Araba Neden Hararet Yapar?


İçten yanmalı motorlara sahip olan arabaların silindirleri arasında yakıt yakılır. Bu nedenle de ciddi bir ısı meydana çıkar. Isıyı kontrol edebilmek için hava ya da sıvı versiyonları bulunan soğutma mekanizmaları devreye girer. Bazı durumlarda bu soğutucu mekanizmalar yeterince iyi çalışmadıkları için motor hararet yapar. Araçlarda ısının kontrollü olması önemlidir. Çünkü motor parçaları belirli bir ısı seviyesini aşmayacak şekilde çalışacakmış gibi üretilir. Isı yükseldikçe motor parçaları zarar görür.

Araba hararetinin başlıca nedenleri şöyle sıralanır:

  • Soğutma sıvısının azalması,
  • Soğutma fanının bozulması,
  • Hararet göstergesinin bozuk olması ve
  • Motor hararet müşürünün bozulmasıdır. Hararet müşürünün görevi, soğutma suyu sıcaklığını belirleyip motor kontrol ünitesine bildirmektir. Müşürün yanlış ölçüm yapması, radyatör fanının devreye girmesini engeller ve bu da hararetin yükselmesine neden olur.

Ayrıca yanlış vites değiştirme ve arabayı zorlama gibi sürücü hataları nedeniyle aracın harareti yükselebilir. Bunun dışında vantilatör kayışının kopması ya da devirdaim pompasının bozulması nedeniyle de hararet yükselebilir. Ancak böyle bir durumda hararet yükselmesine ek olarak hareket etmede de güçlük yaşanır.

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.